Zahraniční Rakousko - Take it ISEL
Datum: 1. - 10. 7. 2022
Deníček

Take it ISEL 2022
1. - 10. 7. 2022


PÁTEK 1.7.
19:00 odjezd z HK – Praha, Linec, Salzburg

SOBOTA 2.7.
03:00 Lammer – spíme na parkovišti u skateparku v Griesau před Scheffau

LAMMER - Voglauerschlucht 4 km
Voglau – most nad Öfen
Začínáme na parkovišti na pravém břehu pod mostem ve Voglau (je zde ale zákaz stání, pro příště je lepší parkoviště na stejném břehu ale asi 100 m nad mostem). Parádní svezení WW III(III+).
 Obergäu 63 cm, 17 m3

LAMMER - Lammeröfen 2 km
most nad Öfen – Oberscheffau
Parádní úsek. Máme ideální vodní stav. Úvodní válce mají fakt sílu. Následuje katarakt – lépe jet vpravo (když se jede vlevo, chybí rychlost na průjezd závěrečného válce, který není zadarmo). A poslední těžké místo je šplouch pod lávkou – z lávky vůbec není vidět, jaká je to díra!

LAMMER 10 km
Oberscheffau – ústí do Salzachu
Sice máme nižší vodu než vloni po dešti, přesto je úsek v pohodě sjízdný, občas vracák. Vody je dost i pod jezem.

SALZACH 5 km
ústí Lammeru – Kuchl
Opět nižší voda než vloni, přesto je Kuchelská peřej důstojný soupeř.

Přejezd k Iselu do kempu v Ainetu, který je ideálně umístěný pro pádlování na Iselu. Zde jsme celý týden.

NEDĚLE 3.7.
ISEL
Huben – Kalserbach 3 km
Kalserbach – Lienz 21 km

DRAU
Lienz – Nikolsdorf 12 km

ISEL
Huben – Ainet 12 km


PONDĚLÍ 4.7.
DRAU 5+6 km
Galitzenklamm – Lavant
Začínáme na parkovišti (zdarma) u Galitzenklamm. Po asi 200 m ústí zprava elektrárna. Vody je spousta, parádní svezení!!! Dále pokračujeme od ústí Iselu k mostu na Lavant, na pravém břehu místo na parkování.
 Falkensteinsteg 25 m3

ferraty GALITZENKLAMM
Pět ferrat obtížnosti B až F v soutěsce Galitzenklamm, vstupné.

ÚTERÝ 5.7.
canyoning WÖLLASCHLUCHT
Parádní kaňon, hodně skákání a klouzání a na zavává dvě třicítky slanění.
Přístup: Wöllatratten na břehu Möllu. U mostu hlavní silnice přes Wöllabach se parkovat nesmí, parkujeme proto kousek dál u fotbalového hřiště, k mostu přes Wöllabach je to asi 5 min. pěšky. Odtud se projde mezi domy a po neznačené stezce strání do kopce (viz mapu Kompass č. 49 Nationalpark Hohe Tauern Süd). Vyjde se na asfaltku, ta už vede po vrstevnici podél vysokého napětí a postupně přijde až skoro k potoku v místě, kde je vedení vysokého napětí z údolí pryč, zde pěšinka k vodě. (Příjezd sem je možný i auty, u asfaltky jsou vyhrazená místa pro parkování pro nahlášené skupiny.)
Návrat: od dvojitého třicetimetrového slanění se jde stále korytem potoka až k první protipovodňové přehrážce, odtud cesta po břehu k druhé protipovodňové přehrážce a odtud už lesní cesta k domům u hlaví silnice, 20 min.
Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 60 m lano na skupinu.
Obtížnost: v3,a3,V
Popis: skákání a klouzání (plavání ne), 3 slanění cca 10 m. Na závěr dvě 30 m slanění bezprostředně za sebou, pěkné (před těmito vodopády je vlevo úniková cesta).
Čas: asi 4 hod (bylo nás skoro 30 – první část je rychlá, ale zdržení je na závěrečných slanění)
Poznámka: je třeba se dopředu nahlásit správci kaňonu – Klaus Reiter, Kärtner Schluchtführer, woellaschlucht@gmail.com (nekomerční využití zdarma).

MÖLL 11 km
Obervellach – Unterkolbnitz
Sice méně vody než před dvěma lety, ale stále paráda.
 Flattach 25 m3

STŘEDA 6.7.
ferrata GLÖDIS KLETTERSTEIG
Autem vyjíždíme z Lienzu (Nussdorfu) silničkou údolím Debant směrem Lienzer Hütte, parkoviště zdarma. Odtud se jde do kopce, převýšení cca 1500 m. A kopec je to majestátní. Posledních 300 výškových m je po pěkné lehké (B-C) ferratě na vrchol Glödis 3206 m n.m. Rozhledy z vrcholu letecké. Cesta dolů z vrcholu stejná jako nahoru. Byl to solidní celodeňák.

ČTVRTEK 7.7.
ISEL horní 4 km
Hinterbichl – Bobojach
Začínáme na parkovišti u autobusové točny v Hinterbichlu, zde je oficiální nástupní místo. Vody je dle „papírů“ na hranici minima, ale ve skutečnosti je jí dost (o mnoho více by jí být nemuselo. Celou dobu teče řeka hodně skopce a má tah na branku. Na druhou stranu je vše zvládnutelné, žádná záludnost, WW III, IV. Asi v polovině úseku je krátká soutěska, v nájezdu je stupeň s válcem, ale bez problémů. Poslední těžší místo (ale obdobně těžkých je na tomto úseku více) je velký balvan uprostřed řeky na konci pod Bobojach (je za sedmým mostem od startu), jedeme vlevo. Potom ještě kousek a vysedačka je hned za mostem vpravo. Lodě je nutné vynést po asfaltce nahoru do vsi – tam je parkoviště a na silnici k řece je zákaz vjezdu. Těžké místo na konci a vysedačku určitě prohlédnout při příjezdu.
 Hinterbichl 85 cm, 5 m3

ISEL 7 km
Matrei – Feld (katarakt)
Přijíždíme od Bobojachu a jakmile se silnice přiblíží k řece, je velký plac na parkování (asi dva až tři km nad Matrei). Obtížnost „Belá“ WW II se rychle snižuje a od ústí Tauernbachu je nudné rovné regulované koryto (naštěstí s mnoha balvany, které vytváří trénovací vracáky). Až asi jeden km před koncem se obtížnost opět zvýší na WW III, velmi pěkné peřeje. Končíme u mostu na Feld těsně nad kataraktem.
 Brühl 150 cm, 25 m3


TAUERNBACH horní 3 km
Tauernhaus – Schildalm
Autem odbočujeme z hlavní silnice na Felbertauerntunnel a kolem tauernhausu zajíždíme na poslední parkoviště před zákazem vjezdu. Odtud vynášíme lodě asi 300 m výše (šlo by jít ještě asi 500 m). Vody je dost (ale o moc méně by už bylo drncavé), příjemná WW II v parádním vysokohorském údolí. Na konci před Schildalmem začíná přituhovat… Končíme u mostu, je zde i místo na pár aut.)
 Tauernhaus 150 cm

TAUERNBACH 3 km
Prossegg – ústí do Iselu
Začínáme v Prosseggu, parkoviště u fotbalového hřiště. Řeka vypadá rovná a nudná jako Isel, ale nakonec je to pěkné svezení.

ISEL 4 km
Matrei (ústí Tauernbachu) – Feld (katarakt)

ISEL 13 km
Feld (katarakt) – Ainet
Někdo katarakt přenáší a pokračuje hnedle pod ním, někdo přejíždí autem pod ves Feld. Do Hubenu má voda sílu, vodnatá WW IV.
 Brühl 150 cm, 25 m3


PÁTEK 8.7.
ferrata a canyoning MILLNATZENKLAMM
Feratou nahoru a vodopády dolů. Slaňovací kaňon, žádné plavání, skákání nebo klouzání. Hodně slunce, ferata „po ruce“.
Přístup: Ze silnice v údolí Gailu odbočit v obci Klebas do kopce po úzké silničce po šipkách „Millnatzenklamm“ až na parkoviště (placené, 5 Euro). Začátek feraty je pár minut pěšky.
Návrat: 5 min.
Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 60 m lano na skupinu. + ferratový set
Obtížnost: v3,a2,I
Popis: Po feratě nahoru a z jejího konce (cedule „Ausstieg“, vodopád Luna č.11) - 11 slanění většinou do deseti metrů, jen v polovině je poctivá třicítka, na které nám šedesátka lano o fous nestačilo (možná by stačilo, ale raději jsme pro něj došli po feratě).
Čas: asi 4 hod
Poznámka: je třeba se dopředu nahlásit správci kaňonu – Fit & Fun, info@fitundfun-outdoor.com (nekomerční využití zdarma).

ISEL
Huben – Ainet 12 km

SOBOTA 9.7.
kopec Rotenkogel 2762 m
Z Kalsu lanovkou a asi hodinový výstup. Letecké rozhledy.

ISEL
Kalserbach – Glanz 13 km

Přejíždíme k Lammeru, spíme na parkovišti u skateparku v Griesau před Scheffau (na parkovišti pod Lammeröfen je zákaz kempování).

NEDĚLE 10.7.
DUNAJ 24 km, 3 hod
Grimsing (Melk) – Oberloiben (Dürnstein)
Veletok, 2000 m3 , rychlý proud, občas protivítr, pěkné údolí Wachau, hodně velkých lodí … velký zážitek.

15:00 odjezd
19:00 HK – loděniceSUMMARY
řeky na lodi: 7 řek, 174 km
řeky pěšky: 2 kaňony
pěšky: 3 ferrat a dva vrcholy

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit