Závody (nejen) na divoké vodě

    

Náš klub se pravidelně účastní amatérských turistických vodáckých závodů v rámci série Českého poháru vodáků, pořádaného sekcí vodní turistiky ČSK. Závody vycházejí z tradice dřívějších VTJZ. Na přibližně desetikilometrové trati na tekoucí řece je několik bodovaných míst - brankovišť s povodnými a protivodnými brankami, povinným přistáním, shýbačkou nebo xylofonem. Za špatný průjezd se udělují trestné minuty, které po součtu s výsledným časem určují pořadí závodníka. V současné době se závody ČPV jezdí na Otavě, Sázavě, Svratce, Blanici, Úhlavě, Teplé, Střele a Hamerském potoce. Kategorie se vypisují pro dospělé i děti, na konci sezóny se vyhlašuje celkové pořadí jednotlivců i oddílů. Aktuální verze pravidel je k dohledání na www.kanoe.cz.

  

Existuje ale množství dalších vodáckých disciplín, ve kterých se pořádají závody a soutěže:

Rychlostní kanoistika je tradiční kanoistickou disciplínou a olympijským sportem. Závodí se na klidné vodě, každá loď má k dispozici vlastní přímou dráhu (200, 500 a 1000 m); závodí se také na tratích maratónských. Další informace na www.kanoe.cz.

Veslování - opět na klidné vodě. Veslař sedí zády ke směru jízdy, veslo (na rozdíl od pádla v disciplínách kanoistických) je zapřeno otrup lodi. Kategorie jsou párové (skif) a nepárové podle toho, zda veslař vesluje s párem vesel na obou stranách lodi nebo s jedním veslem na jedné straně. Další informace na www.ceskeveslovani.cz.

Závody dračích lodí jsou u nás novou a exotickou vodáckou disciplínou, která původně pochází z Číny. Závodí se na klidné až mírně tekoucí vodě na lodích dlouhých 12,5 m na přídi zdobených dračí hlavou a na zádi dračím ocasem. Posádku tvoří 22 členů, z nichž 20 pádluje, rytmus udává bubeník a loď řídí kormidelník. Další informace na www.dragonboat.cz nebo www.praguedragons.cz.

Vodácké maratony, případně vícedenní sjezdy.

Jízda na pramicích - na mírně tekoucích vodách se závodí ve vodáckých pětibojích, které obsahují sjazd s vloženou střelbou ze vzduchovky, sprint, slalom a na závěr plavání. Součet bodů ze závodů celé sezóny udává umístění v Českém poháru, nejvyšším závodem je mistrovství ČR. Více na www.svazvodaku.cz.

Rafty - sjezd, slalom, sprint v domácích (nominační závody, Český pohár, mistrovství ČR) a zahraniční (mistrovství světa, mistrovství Evropy, Evropský pohár) soutěže v kategoriích R4 a R6. Více na www.svazvodaku.cz.

Vodní slalom - trať tvoří většinou kolem dvaceti branek povodných a protivodných na krátké trati divoké vody, dnes většinou na umělých slalomových drahách. Za dotyk na brance nebo její neprojetí jsou závodníkovi připočítávány k celkovému času trestné sekundy. Žáci, dorostenci, junioři, senioři - národní kontrolní závody, Český pohár, MČR; mezinárodně MS, ME, SP a OH. Více na www.kanoe.cz.

Sjezd na divoké vodě - úkolem závodníka je projet daný úsek v co nejrychlejším čase. Klasické závody se jezdí na tratích divoké vody od tří do sedmi kilometrů, sprinty se často jezdí na slalomových drahách. Systém závodů obdobný jako u slalomu, pouze nejsou OH. Více na www.kanoe.cz.

Závody extrémních štafet - zde je vodák součástí týmu specialistů ve svých disciplínách (kromě vody většinou běh, kolo, padák). Další informace na www.caes.cz.

Extrémní závody na divoké vodě - závody plastových kajaků na velmi těžké vodě. K závodům se vybírají úseky, které ještě nedávno patřily jen několika málo expertům. Soutěží se v několika disciplínách: kayak cross, sprint, extreme slalom, team race.

Freestyle, dříve rodeo na divoké vodě. Podstatou je předvést ve válci nebo vlně v časovém limitu co nejvíce akrobatických triků. Domácí série závodů CNAWR Rodeo Tour, mezinárodní EP, SP a MS. Více na www.cnawr.cz.