FOTKY Zbyněk


 

VYSOKÉ TAURY

2. - 11. 7. 2021

Vše vyšlo přímo neuvěřitelně. Plán splněn na 100%. A navíc bezvadné bydlení!

 

            PÁTEK  2.7.

19:00  odjezd z HK – Praha, Linec, Salzburg

 

            SOBOTA  3.7.

03:00  Uttendorf – spíme u Salzachu u mostu na Sulzau

 

            OBERSULZBACH                                    2 km                                      

Sulzau ® ústí do Salzachu                      

Začínáme u mostu s vodočtem v Sulzau (parkoviště). Rychlá WW III, II, párkrát to bouchne (vody je rozumné minimum) a za chvilku jsme v Salzachu.

> Sulzau  7 m3, minimum

 

            SALZACH horní                                        30 km                                   

ústí Obersulzbachu ® Niedernsill

Před startem nám vypnuli ve Waldu elektrárnu, podstatně více vody než Salzach dává tedy Obersulzbach. Sjízdné ale v pohodě, ale za vody, co byla ráno, by to bylo zábavnější. WW I, II, pěkné svezení s panoramaty Vysokých Taur vpravo a Kitzbühelských Alp vlevo. S přibíranými přítoky řeka mohutní a leniví. Končíme u mostu nad Niedernsillem, lepší přístup k vodě.

> Mittersill  13 – 18 m3, > Wald 10 – 3 m3

 

Přejezd k Saalachu do kempu Ferienwiese (Alpenverein) ve Weissbachu. Jsme zde celý týden. Už dlouho jsme tak dobře nebydleli!

 

NEDĚLE  4.7.         

            SAALACH horní                                        15 km                                               

Euring ® St. Martin                              

Vody není moc, ale pohodlně stačí. Pěkné svezení WW I, II. Pod jezem nad St. Martin je vody minimum, ale sdrbat to jde. Postupně přibývají velké balvany a zablokování, s malou vodou ale žádný problém. Po návratu vody z elektrárny jedno laškovné místo (WW III). Jak rychle se objevilo, tak po pár vracácích je zase vše pryč a jsme u jezu v St. Martin. Šlajsna uprostřed je rozbitá, proto přenášíme vlevo a vlastně nepřenášíme, protože už od jezu se nesou lodě na parkoviště u mostu (tam už vystupovat nejde).

> Weissbach  55 cm

 

            ferrata  ZAHME GAMS ve Weissbachu

Krátká ferrata s několika místy B/C kousek od kempu. Z ferrat ve Weissbachu nejlehčí.

 

PONDĚLÍ  5.7.        

            ferrata  WEISSE GAMS ve Weissbachu

Ferrata asi na 2 hodiny i s cestou pěšky z kempu, jedno místo D. Z ferrat ve Weissbachu prostřední, jak obtížností, tak polohou.

 

            SAALACH                                       15 km                                               

Au ® Fronau

Místní klasika WW II-III, hodně vody po včerejší bouřce.

> Unterjettenberg  50 cm, 45 m3   

 

canyoning   INNERSBACH

Při plavbě po Saalachu zastavujeme kousek pod mostem na Reith u přítoku zprava. Je to Innersbach, který kousek před ústím do Saalachu protéká krátkou soutěskou, kterou vede turistická stezka po lávkách. Plán byl vyjít po lávkách na začátek soutěsky a potokem zpět. Protože je hodně vody po včerejší bouřce, vstupní vodopádek a následující skluzavku (která končí velkým kamenem) vynecháváme a asi v polovině soutěsky slaňujeme z lávky. Vynechaný začátek si vynahrazujeme skákáním do bazénu na konci.

Přístup: buď z řeky jako my, nebo z parkoviště u mostu na Reith – cesta vede na konec soutěsky.

Obtížnost: v2,a5,III

 

ÚTERÝ  6.7.

            ferrata  WAGENDRISCHELHORN KLETTERSTEIG

Autem vyjíždíme z Au k hospodě Obermayerberg. Parkovat lze na parkovišti u hospody nebo u silnice asi 200 m před hospodou. Odtud se jde do kopce, převýšení cca 1400 m. A kopec je to pořádný. Ze sedla Hochgscheidsattel do sedla Mayerbergscharte je několik úseků zajištěných. Odtud je doleva ferrata na Wagendrischelhorn 2252 m n.m. (doprava vede nezajištěná cesta na Stadelhorn 2286 m n.m.). Ferrata není těžká, ale parádní. Rozhledy z vrcholu letecké. Cesta dolů z vrcholu na Mayerbergscharte vede po normální cestě, dále je stejná s výstupem. Byl to solidní celodeňák.

            STŘEDA  8.7.         

canyoning   TEUFELSKLAMM

Parádní kaňon, hlavně slaňování, ale plavání a skákání žádné. Na závěr ale lanovka a houpačka.

Přístup: silnicí z Waidringu na Pillersee, za mostkem vlevo parkoviště (placené; když se přejede, je vpravo hospoda Adolari), u parkoviště včelí stezka. Z parkoviště pěšky po lesní cestě asi půl hodiny, jakmile se cesta přiblíží k potoku, jde se na věc.

Návrat: od poslední hráze po včelí stezce na parkoviště, 5 min.

Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 30 m lano na skupinu (pro houpačku lan více)

Obtížnost: v3,a3,III

Popis: cca 10 slanění, nejvyšší 12 m, to je hráz asi v polovině kaňonu. V druhé polovině je lanovka a na závěr z druhé hráze (opět cca 12 m) je houpačka. (Třetí hráz je úplně na konec, je nižší a obcházíme ji vpravo).

Čas: asi 4 hod (bylo nás skoro 30)

 

            SAALACH                                       10 km                                               

Weissbach ® Lofer

Tréninkové svezení, končíme pod slalomkou.

 

            ČTVRTEK  9.7.

            KAPRUNER ACHE                                   4 km                                                  

Kaprun ® ústí do Salzachu

(Horní 2 km úsek od lanovky k přehradě měl málo vody, možná navečer…) Začínáme v Kaprunu u mostu hlavní silnice pod elektrárnou (na levém břehu nad mostem se dá trochu parkovat). Vlevo nad mostem je vodočet – než se převlékneme, klesá ze 120 cm na 60 cm. Přesto nějaká voda na splutí v korytě zbývá. Za naší malé vody žádné obtíže (WW I), když mele elektrárna, bude to jen větší kalup. Říčka protéká Kaprunem, trochu to připomíná Teplou v Karlových Varech … Končíme těsně před ústím do Salzachu, je tam malé parkoviště. Pozor, v ústí je stupeň – lépe končit nad ním, nad parkovištěm je vracák. Předem prohlédnout.                             

> Kaprun  60 cm

 

            FUSCHER ACHE                          7 km                                                  

Bärenwerk ® Wald

Začínáme asi 300 m nad elektrárnou v Bärenwerk, lze tam zaparkovat u silnice. Vypadá to, že má vodu i úsek nad elektrárnou, ale od elektrárny je to s vodou přece jen znatelně lepší. Velmi svižná říčka WW II-III, ale žádné obtíže, jen čilé vlny. Končíme u mostu odbočky ze silnice na „Wald Biofarm“. Končit by šlo i asi 500 m dále nad jezem. Dále se nejezdí, jezy odvádějí vodu.

 

            SALZACH                                        18 km                                   

Högmoos ® Schwarzach               

Klasický úsek. Začínáme pod jezem v Högmoos (autem odbočit z hlavní silnice, přejet jez a odbočit doleva, za vtokovým objektem do přivaděče elektrárny je doleva cesta k vodočtu, tam začínáme, u silnice dál lze parkovat). Príma svezení, velká řeka, hodně vody. Na začátku je vody méně (odvádí elektrárna), peřeje jsou techničtější. Postupně vody (přítoky a elektrárny) přibývá a peřejnaté úseky mají velké vlny. Pozor, asi v polovině úseku je nesjízdný jez. Je nutné včas vystoupit a přenést (před vlastním jezem už kvůli navigaci vystoupit nelze). Jakmile se vlevo objeví silnice na estakádě, lze vystoupit korytem přítoku. Potom je varovná cedule upozorňující na jez. Lze jet dál ještě asi 100 m za ceduli za zatáčku, tam jde k řece stará cesta (ale opatrně, dál nejezdit, potom už začíná navigace). Po té se lodě vynesou na asfaltovou silničku, která vede na hlavní silnici. Zde pokračovat za svodidly a dále podél železniční trati a jakmile to jde, po cestičce zpět k řece pod kamenný zához, který je hned pod jezem (přenášení je dlouhé několik set metrů). Bezprostředně následují ještě tři záhozy, všechny sjízdné. Dál několik vodnatých peřejí s vlnami, kousavá je jedna na začátku Lendu hned za žel. mostem. Končíme před Schwarzachem na silničním odpočívadle (za tunelem).

> Wallnerau  160 cm, 85 m3

 

            HÜTTWINKLACHE                       1 km                                      

            RAURISER ACHE                         7 km                                      

Wörth ® přehrada                           

Nasedáme na Hüttwinklache u mostu na začátku Wörthu (parkování podél boční silničky na pravém břehu pod mostem, dobrý přístup k vodě). Za chvíli zleva přitéká Seidlwinklache (taky má vodu) a už jedeme po Rauriser Ache. Menší říčka, hodně vody, frčí z kopce. Podobná dopolední Fuscher Ache, ale o štych nižší obtížnost, tedy WW II. Končíme pod Rauris ve štěrkovně nad mostem na začátku přehrady (dále voda odvedena a následuje Kitzlochklamm …).

> Rauris  175 cm, 17 m3

 

            PÁTEK  10.7.          

            SALZACH                                        19 km                                   

Niedernsill ® Bruck

Začínáme v Niedernsill (pravý břeh, parkování podél silnice za hasičárnou). Po noční bouřce spousta vody. Široká hodně vodnatá WW I (koryto rovné v navigaci, někde snahy o revitalizaci), jen asi ve třetině úseku pod mostem na Hummersdorf obří táhlé vlny. Končíme v Brucku – za ústím (zleva) přítoku z Zeller See je most (pod kostelem) a kousek dál lávka. Před lávkou je na pravém břehu velké parkoviště (zdarma). Dál nejezdit – v Gries je nový jez (a tím je zničená i peřej pod mostem v Gries).                                       

> Mittersill  120 m3

            ferrata  KITZLOCHKLAMM KLETTERSTEIG

Známá soutěska s lávkami a tunely Kitzlochklamm (vstupné), několik ferrat různých obtížností včetně devadesátimetrového mostu…

 

            SOBOTA  11.7.

            ferrata  S´SCHUASTAGANGL

Jedeme lanovkou z Waidringu (lze také vyjet autem po placené silnici, potom je to pěšky delší procházka). U horní stanice lanovky je lunapark s dinosaury… ze kterého prcháme krátkou ferratou Gamssteig pod skalní útes. Ten po pěšině podcházíme k ferratě S´Schuastgangl, po které šplháme po útesu nahoru až na vrchol Steinplatte 1869 m n.m. Ferrata je parádní (nejtěžší místo C/D), rozhledy famózní na celé Vysoké Taury.

 

            SAALACH                                       10 km                                               

Au ® Unken                     

Pohodové podvečerní svezení. Možná hezčí, než za větší vody v pondělí. Končíme na hranicích pod Unkenem – most pod čističkou, vpravo pod mostem místo na parkování.

> Unterjettenberg  25 m3

 

Přejíždíme k Lammeru, spíme na parkovišti u skateparku v Griesau před Scheffau.

 

            NEDĚLE  12.7.

            SCHWARZENBACH                       1 km                                                

            LAMMER                                         10 km                                               

Oberscheffau ® ústí do Salzachu

Po nočním deštíku má pěknou vodu jak Lammer, tak i přítok Schwarzenbach, který ústí na parkovišti pod Lammeröfen. Schwarzenbach si vynášíme (WW II, krásně čistá voda) a potom pokračujeme po Lammeru. Máme pěknou vodu, vracáky za kameny na trénování, no príma svezení. Jez pod Unterscheffau přenášíme vlevo přes korunu (trochu to klouže).

> Obergäu  82 cm, 28 m3

 

            SALZACH                                        5 km                                                 

ústí Lammeru ® Kuchl

Veletok, spousta vody, peřej v Kuchl je jako z Colorada, bonbónek na závěr (jedeme jazykem z půlky doprava, vlevo válce).

 > Golling  300 m3

12:00  odjezd

19:00  HK – loděnice   

            SUMMARY

řeky na lodi:              9 řek, 154 km

řeky pěšky:               2 kaňony, ale ten první tak napůl…

pěšky:                       5 ferrat a dva vrcholy  

 


 FOTKY Zbyněk