FOTKY

 

Jarní Rakousko 2012

Solná komora

4. - 8.5. 

            PÁTEK  4.5.

20:00  odjezd z HK, Praha, Budějice, Linec

02:00  bivak na parkovišti u Traunfallu

 

            SOBOTA  5.5.

 

            TRAUN                                                         9 km                                      

Traunfall Stadl-Paura

Nasedání je pod lávkou (je třeba přelézt zábradlí) pod vodopádem. K lávce se jde z parkoviště (pravý břeh) kousek po silnici a potom doleva po cestě z kopce se zákazem vjezdu. Začátek od vodopádu k elektrárně (asi 0,5 km) je super, WW III-II. Od elektrárny k jezu v polovině úseku (pod Kematingem) nuda. Jez přenášíme vlevo. Od jezu do konce pěkné svezení, vracáky, … Končíme na začátku města Stadl-Paura na levém břehu před jezem (pozor, všude je tam pro auta zákaz stání).

> Gmunden 270 cm, > Wels 240 cm

 

            AGER                                                                        7 km                                                  

Maierhof Wankham (Geidenberg)

Začínáme pod jezem v Maierhof, spousta místa na parkování a nalodění – příjezd od Vöcklabrucku směrem na Timelkam, na konci města na kruhovém objezdu doleva na Attersee a po asi 300 m první odbočka ze silnice doleva. Než se převlékneme a dáme na vodu, klesla voda si o 10 cm. Přesto bylo vody dost, ale jen k prvnímu jezu (asi po 3 km). Zde náhon vodu odvedl a na dalších asi dvou km sucho (kdyby nám voda neklesla, bylo by to výrazně lepší), zde několik stupňů. Voda se zpět vrací kousek před soutokem s říčkou Vöckla (ta sice moc vody nemá, ale šla by sjet – možná menší zlo než suchý úsek na Ageru). Potom zase pěkné. Končíme ve Wankham (Geidenberg), asi 1 km pod mostem na Puchheim – na pravém břehu je místo na parkování.

> km 60 (pod mostem u Vöcklabrucku) 154 - 148 cm

> Fischerau (internet) 140 cm

(Vöckla > Vöcklabruck (internet) 90 cm)

 

            Přejezd do Obertraunu, spaní v penzionu Schober  http://www.alpen-aktiv.cz/

 

NEDĚLE  6.5.

            FRAUENWEISSENBACH                                 4 km                                                  

parkoviště Hochkogelhütte „spací“ most na Traunu

Začínáme na parkovišti chaty Hochkogelhütte pod stupněm pod mostkem. Další tři stupně následují v několikasetmetrových rozestupech – první jedeme, druhý (vysoký) a třetí (válec) přenášíme. Za chvíli vpravo elektrárna a přítok Ofeenseebach. Následuje jez, který odvádí vodu (nad jezem je vody dost, pod jezem rozumné minimum) – přes jez velmi lehce přeplachuje voda – sjíždíme na lodích jako po skluzavce. Po asi dvou km následuje další jez, nesjízdný, přenášení vpravo. pod jezem se vrací voda z jezu pod elektrárnou. Poslední jez je pod žel. mostem na dohled ústí do Traunu (válec, přenášíme vlevo). Končíme na Traunu pod „spacím" mostem. Celé WW II.

 

 

            ZINKENBACH                     3 km                                                  

vodopád Zinkenbach

Na konci u třech jezů vypadal potok téměř suchý, pod mostem nad jezy byl Zinkenbach sjízdný tak tak s občasným drbnutím. Nakonec ale v soutěsce pod vodopádem bylo vody dost … Lodě vynášíme nahoru asi hodinu – z pravého břehu u třech jezů přejde cesta přes most na levý břeh a tam už zůstane (nepřecházet u dalšího mostu zpět na levý břeh; neleknout se, že se cesta na chvíli od potoka vzdálí, však ona se zase vrátí). Vodopád se z cesty špatně hledá. Nasedat lze do laguny hned pod vodopádem (tam se musí klasicky slanit), my jsme začali ještě o stupeň níže – po házečce a laně jsme po strmém svahu sešplhali na plážičku u vody (slaňovat nebylo třeba, lana se stačilo držet rukou). Na začátku plavby je úzká soutěska se skoky a průjezdy, z nichž některé nejsou úplně zadarmo :-) Po pár stech metrech se soutěska rozšiřuje a za chvíli následuje X místo, sesuv, přenášíme vpravo. Potom číhá ještě následuje jez (sjíždíme vpravo), a to je poslední atrakce. Pak už je „jen“ 1 km rychlá plavba pěkná na konec, končíme nad prvním ze třech jezů.

 

            TRAUN                                 10 km                                                

pod Bad Ischl „spací“ most před Ebensee

Máme hodně vody, takže rychlá WW I.

(Ischler Ache by sice šla, ale vody moc neměla.)

 

Mateřská školka: na kolech kolem Hallštatského jezera a zpět trajektem.

 

Spaní v penzionu Schober v Obertraunu.

 

PONDĚLÍ  7.5.

            LAMMER                              16 km                                                

Annaberg most před Öffen

Začínáme u dvojitého jezu pod Annabergem – je vidět ze silnice při příjezdu, místo na parkování. Vody je minimum, ale jde to. Po necelém kilometru je parádní soutěska – nic záludného, do WW III – zde vody dost, pěkné svezení. Pod soutěskou (končí mostem hl. silnice) řeka teče opuštěným údolím úzkým nepřehledným řečištěm, stromy, … do WW II. Změna je od ústí Russbachu – přibývá vody a řeka je široká a přehledná, WW II, pár míst WW III. Soutěska pod Voglau je zalitá a pěkná, jen vlny, kameny jsou pod vodou.

> Schwaighofbrücke (internet) 145 cm (11 m3)

 

            LAMMER                              8 km                                                  

most pod Öffen Obergäu

Pohoda, příjemné svezení s panoramaty, rychle to teče. Začínáme na place na levém břehu pod mostem, konec u mostu v Obergäu – výstup vpravo, parkování vlevo. Na konci před Obergäu je X jez – přenášíme vlevo přes korunu jezu.

> Obergäu (internet) 82 cm (25 m3)  (pro Öffen je to moc)

 

Mateřská školka: lanovkou do ledové jeskyně, na kolech kolem Gosausee.

 

Spaní v penzionu Schober v Obertraunu.

 

ÚTERÝ  8.5.

            GRUNDLSEETRAUN                              6 km                                                  

Grundelsee Bad Aussee

Začínáme na jezeře Grundlsee, na pravém břehu asi 200 m před výtokem z jezera je naproti informacím na břehu placené parkoviště. Hodně čisté vody, WW II jako z učebnice, velmi pěkné. Cestou mnoho stupňů s válečky – vše sjízdné, ale některé laškovné. Pozor je třeba dát na začátku Bad Aussee – je tam dvojitý jez s ošklivými válci a asi 100 m nad ním peřej, pod kterou už ale kvůli navigaci nelze zastavit. Je to v úseku mezi mosty na začátku Bad Aussee – při cestě autem ke Grundlsee silnice přechází z levého břehu na pravý – těsně nad tímto mostem je dvojitý jez s válcem, je vidět ze silnice. Za chvíli se silnice opět vrací na levý břeh (a tam už až k jezeru zůstane) – pod tímto mostem je třeba zastavit a následující úsek k dalšímu mostu prohlédnout a přenést. Končíme na parkovišti P5 pod vysokým sjízdným jezem. V popisech doporučovaný konec na soutoku s Altauseertraunem je přímo v centru Bad Aussee a nechceme tam strašit. Dojet na nástup na Koppentraun nelze (vysoký jez v navigaci a nízký most.

> Koppentraun 140 cm

 

            KOPPENTRAUN                            4 km                                                  

Koppenbrüllerbrücke Hallstättersee

Až nečekaně příjemné svezení. Končíme v jezeře na městské pláži.

 

Mateřská školka: dopoledne ferrata u Koppenbrüllerbrücke, potom sodní Koppentraun.

 

15:00  odjezd – Linec (zácpy), Budějice, Praha

23:00  HK – loděnice

 

 

            SUMMARY

řeky na lodi:               9 úseků, 67 km

autem:                        cca 1300 km

 

 

Vodní stavy:

http://www.noel.gv.at/ExterneSeiten/Wasserstand/htm/links.htm

FOTKY