FOTOALBUM      JAK TO VIDĚLA ANIČKA


SLOVINSKO

27.6. - 6.7.2008

 

            PÁTEK  27.6.

19:00  odjezd z HK (km 0)

            Dolní Dvořiště

 

            SOBOTA  28.6.

02:00  spíme na parkovišti s kapličkou u soutěsky Mitterweissenbachu  (km 438)

 

    canyoning       BURGBACH - BURGGRABENKLAMM 

Přístup: od hospody v Burgbachau na jižním kraji jezera Attersee po směrovkách na Burggrabenklamm se za chvíli dojde k mostku přes Burgbach se soškou panenky Marie (na levém břehu). Zde se canyoning končí. Na začátek je třeba vystoupat odtud po cestě na levém břehu prudce do kopce, po asi čtvrthodině se dojde k mostku přes potok na začátku soutěsky (přejít přes most a po pravém břehu dolů k vodě). Turisté mohou přejít mostek u sošky panenky Marie a po pravém břehu dojít po lávkách pod vysoký vodopád v závěru soutěsky).

Vybavení: oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 2x20 m lano na skupinu.

Popis: několik slanění do asi šesti metrů, v závěru dvacetimetrový vodopád – slanit buď vlevo vodou, nebo přes napnuté fixní lano přeručkovat na pravou stranu a slanit po suchu. Následuje ještě několik skluzavek a jedno slanění (zde již jde po břehu cesta pro turisty) a jsme u mostku se soškou panenky Marie.

Čas: bylo nás hodně (cca 15), takže nám vlastní průstup kaňonem trval asi dvě hodiny.

 

    MITTERWEISSENBACH        0,5 km               

poprvé jedeme na lodích, podruhé plaveme a skáčeme

Příjezd: z Ebensee na Bad Ischl, asi v polovině cesty doprava odbočka na Attersee a po asi 4 km vlevo parkoviště s kapličkou.

Popis: nástup pod vodopádem na soutoku Höllenbachu a Dürren Pölitz (vodopád je pod silničním mostem kousek nad kapličkou). Následuje kolmý cca 2 m vodopád a pak ještě dva šikmé. Pod posledním laguna a za ní vede pěšina zpět nahoru k parkovišti.

 

Kolem Lammeru a přes průsmyk Obertauern přejíždíme do Tamswegu. Spíme v kempu Waldcamping v Tamswegu na břehu Taurachu.       (km 599)

 

            NEDĚLE  29.6.       

 

    TAURACH SÜD               1 km                                          

kemp ® ústí do Muru (Tamsweg)

Kamenný zához pod kempem přenášíme – je méně vody a jsou vidět traverzy v jeho závěru.

    MUR                       12 km                                        

ústí Taurachu (Tamsweg) ® Predlitz

klasika

 

    LIESER                    12 km                                        

Gmünd ® „Zielturm“

> Fasan  165 cm

Máme pěknou vodu (ale za menší by to už někde asi drncalo), skvělá záležitost, obzvláště slalomka je příjemná (ale v pohodě, nic extra těžkého).

 

kemp Tamsweg   (km 762)

 

PONDĚLÍ  30.6.      

    SÁVA DOLINKA               6 km                                          

Mojstrana ® Hrušica

Máme nečekaně hodně vody (ale Bistrica Vrata by měla málo), hezká WW II(+). Končíme u mostu nad jezem na začátku Hrušice, velký plac na parkování.

 

    canyoning       BODENBACH - TSCHAUKOFALL

Přístup: most Teufelsbrücke na rakouské straně průsmyku Loiblpass. Asi 200 m směrem do Rakouska pod první serpentinou místo pro parkování. Z mostu je možné prohlédnout celou trasu. Na začátek (pod vodopádem Tschaukofall) je možné se dostat přímo z mostu brankou na pravém břehu (otevírá se ale jen zevnitř, z venku je koule), nebo z druhé strany silnice po asi 50 m směrem na Slovinsko vede cesta se zábradlím dolů k vodě. Zde se končí, na začátek se musí dojít po lávkách pro turisty – vhodné pro prohlídku trasy.

Vybavení: oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 40 m lano na skupinu.

Popis: začíná se kousek pod vodopádem Tschaukofall. První 3 m vodopád obcházíme vlevo. Následuje nejvyšší 17 m vodopád – slaňujeme vlevo. Máme hodně vody, takže další asi 5 m vodopád obcházíme po kramlích na levém břehu. Potom následuje asi 3 m vodopád, který se skáče do malého bazénku těsně nad závěrečným 9 m vodopádem. Nás by to ale za našeho vysokého vodního stavu do posledního vodopádu spláchlo, takže 3 m vodopád šidíme po levém břehu a závěrečný devítimetrový slaňujeme vlevo z lávky zcela po suchu.

Čas: bylo nás hodně (cca 15), takže nám slanění prvního velkého vodopádu zabralo asi hodinu.

 

Spíme v kempu Šobec u Radovljice na břehu Sávy Dolinky – velký, ale pěkný kemp, koupaliště, dětská hřiště,… (km 1000) 

Slovinská dálniční známka – platí od 1.7.2008 na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla. A silnice pro motorová vozidla (modrá značka s autem) je zde skoro každá silnice 1. třídy. Projet z Jesenice na Radovljici a dále na Ljubljanu nebo Loiblpass bez známky už asi nejde. Ve středu proto na radu místních jedeme na Jesenici „zadem“ přes Bled a Gorje (je to dobře značeno), dále na Kranjskou Goru a kolem Bovce známka potřeba není.

 

ÚTERÝ  1.7.

   

SÁVA DOLINKA               2 km                                          

kemp ® soutok se Sávou Bohinjkou

Bylo by možné začít výše u mostu silnice Breg/Zasip, příjezd od Bledu.

 

SÁVA                       10 km                                                   

soutok se Sávou Bohinjkou ® Posavec

> Radovljica  72 cm

Nečekaně pěkné a příjemné (docela to teče, občas dokonce vlnky a velké balvany v korytě), je to ale i tím, že máme hodně vody. (Za nižších vodních stavů by měla pouštět elektrárna vodu ve všední dny od devíti hodin.)

 

SÁVA BOHINJKA               4 km                                          

Soteska ® Brezje

Oproti očekávání (na Dolince bylo hodně vody) zde bylo klasické letní minimum. Vše ale bez problémů sjízdné. Slovinská klasika, neuvěřitelně čistá voda, pěkné. Začátek – těsně před mostem hlavní silnice před Soteskou vpravo uhýbá cesta, zde je místo pro několik aut a po cestě lze dojít k vodě. Končíme u mostu odbočky z hlavní silnice do Brezje, velké parkoviště.

 

Kemp Šobec  (km 1118)

 

            STŘEDA  2.7.        

Přejíždíme na Soču, cestou se zastavujeme na průsmyku Vršič a po ferratě zdoláváme vrchol Malé Mojstrovky (2332 m n.m., celkem 4 hodiny).

 

    canyoning       SUŠEC   

Přístup: při příjezdu od Bovce je asi 2 km za Žagou vlevo parkoviště Srpenica I a přímo naproti parkovišti uhýbá doprava cesta, po které se asi po 300 m dojede ke konci kaňonu a výběrčí budce (platí se 4,17 Euro). Od výběrčí budky po pravém břehu, pak přes most a po levém břehu se stoupá do kopce (po šipkách Žaga), dojde se do listnatého lesa a na jeho konci se po strmém štěrkovišti (občas napnuté lano) sejde dolů k vodě.

Vybavení: oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 50 m lano na skupinu – lze ale i bez lana a slaňovací místa obejít.

Popis: v první polovině spousta skluzavek a skoků. Pak následuje vodopád min. 20 m – slanit nebo obejít vlevo. Opět několik skluzavek, cca 5 m vodopád obcházíme vpravo a hned za ním zpátky do vody a následuje skluzavka (7 m) do jeskyně (pozor, dole to lehce táhne pod skálu). No a na samém konci téměř kolmá 12 m skluzavka (je vidět z parkoviště) – nemáme morál a tak slaňujeme (je ale možné odejít z kaňonu už nad touto skluzavkou).

Od konce kaňonu až k vysokému slaňovacímu vodopádu je možné jít po cestičce po břehu a pozorovat canyonauty.

Čas: i s nástupem asi 2,5 hod. Bylo nás hodně, takže nás zdrželo slaňování velkého vodopádu. Pokud by se obešel, bylo by to výrazně rychlejší. Poslední nástup do kaňonu je možný v 17.00, kasa zavírá v 18.00.

 

Kemp Toni na soutoku Soče a Koritnice   (km 1225)

 

            ČTVRTEK  3.7.

 

KORITNICA                 5 km                                          

Kluže ® soutok

SOČA                      20km                                       

ústí Koritnice ® Kobarid (velkou soutěsku pod slalomkou převážíme auty)

> Žaga  75 cm

Nejkrásnější řeka v Alpách – je to tak, není co dodat. Navíc máme docela dobrou vodu. (Za splutí se platí permit – koupit v infocentru v Bovci nebo na dalších prodejních místech – viz web Bovce www.bovec.si; na vodu se smí od 9.00 do 18.00)

 

Kemp Toni na soutoku Soče a Koritnice   (km 1308)

 

            PÁTEK  4.7.

Ráno vyjíždíme autem po silnici (5,- Euro) až k sedlu (2055 m n.m.) pod Mangrtem (2679 m n.m.), který zdoláváme po slovinské ferratě (italská je zavřená). Popis viz průvodce, nahoru 2 hod, dolů 1 hod. Skvělý je už samotný výjezd po silnici do sedla.

 

Odpoledne prohlížíme soutěsky na horní Soče.

 

Kemp Toni na soutoku Soče a Koritnice   (km 1388)

 

            SOBOTA  5.7.

Ráno přejezd do Rakouska na Isel (na vodu jdeme po obědě).

 

    ISEL                       17 km                                                 

ústí Kalserbachu ® Lienz

> Lienz   295 cm (= příjemný stav)

 

Přejezd do Obervellachu, kemp   (km 1658)

 

            NEDĚLE  6.7.

 

MÖLL                     11 km 

Obervellach ® Kolbnitz

vody rozumné minimum, přesto velmi příjemné

 

13:00  odjezd na Salzburg   (km 1705)

22:00  HK – loděnice    (km 1318)

 

            SUMMARY

řeky na lodi:               12 řek, 101 km

řeky pěšky:                3 řeky

pěšky:                        2 ferraty 2332 a 2679 m n.m.

autem:                        2318 km


 FOTOALBUM      JAK TO VIDĚLA ANIČKA