FOTOALBUM      JAK TO VIDĚL JAKUB


CHORVATSKO

7. - 11.5.2008

 

            STŘEDA  7.5.

20:30  odjezd z HK (km 0)

24:00  Mikulov, dál na Vídeň, Graz

 

            ČTVRTEK  8.5.

05:00            Maribor

07:00  Záhřeb

09:00  Ogulin, sjíždíme z dálnice, Tounj, Primišlje a po chvíli hledání nacházíme cestu k vodě – hned za Primišlje (nebo spíše ještě ve vesnici) doprava po polňačce, na dohled řeky doprava odbočka k plácku s vyrabovaným kontejnerem z náklaďáku. Zde lze otočit bus a snést odtud lodě k vodě.

11:00  na vodu

 

    MREŽNICA                  4 + 12  km                 

Primišlje ® Juzbašič (most)

> most Juzbašič 64 cm

Velmi pěkný úsek, vysoké stupně a relativně krátké voleje (příště lépe dát dvakrát tento úsek než spodek). Vody máme rozumné minimum, alespoň je vše bez problémů sjízdné pro všechny. Nasedá se nad kaskádou na rozjetí a po nízkém stupni následuje hned nejvyšší skok tohoto úseku. Skáče se zprava doprostřed (pozor za větší vody táhne proud doleva pod vodopád), přenášení případně po obou stranách. Po několika stupních je – už téměř na konci – obtížný dvojitý skok. První je sjízdný prostředkem nebo vlevo, druhý vpravo (nejlépe pravým krajem jazyka), záchrana případně ze skalní římsy na pravém břehu těsně pod vodou. Pak už je jen závěrečná peřej u kempu nad mostem Juzbašič (příjezd od mostu proti proudu po pravém břehu).

 

Juzbašič (most) ® ústí Tounjčice

Úsek pěkný, ale voleje mezi stupni jsou zbytečně dlouhé. Vysoký vodopád (s mlýny na každé straně) již není sjízdný vpravo – kus skály se ulomil a nebezpečně trčí proti vodě. Jeli jsme ho úplně vlevo z boku. Končíme u stupně nad ústím Tounjčice – příjezd je po polňačce z Tržiče Tounjského, dobře značená odbočka na Ključ. Pozor miny!

 

16:00  končíme vodu

17:00  odjezd na Ogulin a dále po dálnici k Zrmanje, sjezd na Gračac a před Obrovacem odbočka na Muškovci (dole přehrada) a po úzké asfaltce do D. Bilišane.

21:00 Spíme u domu (půjčovna lodí) na pravém břehu Zrmanji pod mostem, 2,50 Euro za osobu, přístřešek s lavicemi a záchod. Zde také druhý den vysedáme.    (952) 

 

            PÁTEK  9.5.

10:00  na vodu

    ZRMANJA                   15 km

Kaštel Žegarski ® D. Bilišane

> Kaštel Žegarski (most) 45 cm

Chorvatská klasika, vodopád pod ústím Krupy by asi šel vlevo, uvidíme příště :-)

Začínáme v Kaštele Žegarském u mostu (s vodočtem). Oficiální nasedací místo je ale na konci vesnice u jezu (příjezd je značený šipkami). Je zde budka, kde se platí za splutí 30 HRK majiteli koncese na splouvání Zrmanji (když je budka prázdná, má se výběrčímu zavolat telefonem). Placení se asi nedá vyhnout, místní vodáky spolehlivě nabonzují.

 

14:00  odjezd z D. Bilišane na Gračac, Dolni Lapač, Bihač

18:30  Kostela – na vodu

 

    UNA                       4 km

Kostela ® Srbljani

> Hrv. Kostanjika 130 cm

Nasedáme hned pod elektrárnou. Příjezd – po silnici od Bihače, po pravé ruce železnice – hned na konci druhého tunelu doleva odbočka na louku u vody. Zde je oficiální nástupní místo (na vodu se smí od 9.00 do 17.00). Vody je hodně a v peřejích (WW II-III) má sílu. Docela nezvyk po krasových volejích. Končíme v Srbljani vpravo pod mostem po 45 minutách jízdy.

 

Spíme na nasedacím místě pod elektrárnou.  (1140) 

 

            SOBOTA  10.5.       

08:00  odjezd

Míříme na Unu pod vodopádem Štrbački buk, k němuž je příjezd po špatné cestě z vesnice Orašac (úzká cesta podél Uny, cca 8 km a 1 hodina jízdy). Protože řeka pod vodopádem tvoří státní hranici mezi Bosnou a Chorvatskem, je třeba se den předem přihlásit (na hraničním přechodu, snad zdarma), což jsme neudělali (protože jsme o tom nevěděli) a bosenští pohraničníci nás od vodopádu vyhnali. Vracíme se proto na včerejší úsek.

14:00 – 16:00 Una

 

    UNA                       12 km

Kostela ® Grmuša

> Hrv. Kostanjika 130 cm

Jedeme úsek jako včera a pokračujeme dál do Grmuši. Pod Srbljani obtížnost klesá (WW I-II), řeka však s občasnými peřejkami stále pěkně teče v hlubokém skalnatém údolí (je to ale i tím, že máme hodně vody). Končíme v Grmuše pod železničním mostem (dřív to vlastně ani nejde), ale řeka je zajímavá i dál. Pozor – pravý břeh je kolem žel. trati zaminovaný.

 

17:00  odjezd na Bihač, Karlovac, Záhřeb, Maribor, Graz   (1257)

 

            NEDĚLE  11.5.

02:00  bivak před Mariazellem  (1679)

 

    SALZA                       24 km 

plac nad Wildalpenem ® kemp Saggraben

> Wildalpen (internet) 187 cm

Rakouská klasika, skvělý vodní stav.

 

13:45  odjezd Steyr, Enns, Dvořiště, ČB, Příbram, Praha

22:00  loděnice HK  (2270)

 

 

            SUMMARY

na vodě:             4 řeky, 71 km

busem:                 2270 km


 FOTOALBUM      JAK TO VIDĚL JAKUB