FOTOALBUM      JAK TO VIDĚL MATĚJ

NEJVĚTŠÍ ZÁŽITEK BÁRY A TOMÁŠE


ITÁLIE

29. 6. - 8. 7. 2007

 

            PÁTEK  29. 6.

18:30  odjezd z HK (km 0)

22:30  Rozvadov - hranice  (km 285)

 

            SOBOTA  30. 6.

03:30  spíme u benzínky před Innsbruckem   (km 653)

08:30  odjezd přes Innsbruck a Brenner do Itálie k Rienze

 

    RIENZA               16 km                                 

Kiens ® Mühlbach

> Kiens 165 cm

Je hodně vody po dešti. Nejdříve prohlížíme soutěsku pod přehradou, ale zdá se nám hodně vody (voda teče přes jez), tak ji necháváme na druhý den (snad voda opadne) a jedeme úsek nad přehradou. Začínáme nad Kiens (plácek mezi silnicí a vodou), končíme na začátku přehrady (u nějakého hradu). Pěkné svezení na začátek, vodnatá WW I-II, vlny – hlavně těsně před začátkem vzdutí přehrady.

 

    AHRNBACH             4+6 km                                     

Luttach ® Sand

Sand ® Mühlen (Industriezone)

První úsek začínáme hned nad Luttachem (mezi silnicí a řekou skládka dřeva; mostek). Příjemné svezení WW II-III. Končíme u velkého parkoviště pod lanovkami nad mostem, kde silnice přechází z pravého na levý břeh. Dál do Sandu následují cca 2 km WW IV-V, které převážíme auty (ale možná by to šlo, zrovna není moc velká voda a po prohlédnutí …). Druhý úsek začínáme na severním konci Sandu (most, silnice se vrací na pravý břeh a pokračuje do vesnice). Jez pod mostem sice místní rafťáci sjíždějí, my ale nasedáme až pod ním (u dalšího mostku). Začátek přes Sand je pěkná rychlá WW III. Obtížnost postupně klesá na WW II, I. Končíme v Industriezone Mühlen.

 

Spíme v kempu v St. Lorenzo (km 862)

 

            NEDĚLE 1. 7.         

 

    GADERBACH             4 km                          

most ® St. Lorenzo

> St. Lorenzo 30 cm

Začínáme u mostu hlavní silnice (silnice přechází z pravého na levý břeh; konec těžkého úseku). Pěkná říčka WW II, dva sjízdné jezy pro zpestření.

 

    RIENZA               12 km                                 

Mühlbach ® Brixen

Voda od včerejška opadla. Z přehrady vytéká pouze přes elektrárnu v hrázi (4 m3), což je ideální pro seznámení (mohlo by jí být i o něco více, ale ne o moc). Nástup: při příjezdu do Mühlbachu od Brixenu odbočit po šipkách na fotbalové hřiště (před tunelem je doprava odbočka do Mühlbachu a z ní je hned doprava cesta k fotbalovému hřišti) a kolem něj sjet po cestě k řece až co to jde. Odtud pokračujeme pěšky ještě cca 500 m po lesní cestě (po pravém břehu) a nasedáme pod X místem. Začátek je WW III-IV. Vlastní soutěska začíná od dřevěného krytého mostu (dosažitelný po cestě z Schabs). Kolmé stěny, různě vysoké stupně a průskoky. Za naší vody lze všechno prohlédnout z vody. Jedno místo – sesuv kamení zprava – přenášíme. Obtížnější část končí u vysoké železné lávky, dál do Brixenu stále pěkná WW I,II v opuštěné rokli. Končíme v Brixenu u vyústění odvedené vody z elektrárny (asi jediné možné místo, problémy s jeho hledáním). Zde přibíráme ostatní a pokračujeme po Isarcu. Splutí soutěsky nám trvalo 3 hodiny.

 

    ISARCO               11 km                                 

Brixen ® Gudon

Široká vodnatá WW I (II), několik sjízdných stupňů, občas pěkné vlny. Končíme na začátku vzdutí jezu u Gudonu (na pravém břehu u silnice parkoviště a občerstvení).

 

Přejezd do kempu v Dimaru (km 1056)

 

            PONDĚLÍ  2. 7.       

 

    NOCE                  11 km                            

Monclassico ® Ponte Stori

> Malé cca 60 cm

Začínáme u mostu v Monclassico (parkoviště u mostu nebo u nádraží). Vody je dost, poctivá WW III s úseky WW IV, nejobtížnější úsek je na konci před mostem Ponte Stori (příjezd od odbočky s kašnou z hlavní silnice v Bozzana, za mostem velké parkoviště).

 

14:00  řejezd (km 1109) k Sesii, přes Trento, Verona, Milano, Novara

20:30  kemp Campertogno  (km 1527)

 

ÚTERÝ  3. 7.           

 

    SESIA                2 km

Scopetta ® Balmuccia

> most Campertogno 45 cm

Začínáme pod mostem pro pěší u Scopetta pod kataraktem (katarakt nejedeme, ale sjízdný je). Za vyššího stavu vody je obtížnost WW V, za naší vody má soutěska  charakter akvaparku (stupeň – bazén). Těžké místo na začátku (cca 200 m pod mostem) je změněné a jedeme ho (někteří ho spíše plavou), přenášíme (vlevo + alpinstart) pouze X místo asi v polovině soutěsky. Pozor – vodopád následuje hned za místem, které z vody nad ním vypadá nevinně a sjízdně!!! Končíme u raftařského centra v Balmuccii.

 

    SESIA                3 km

Otra Sesia ® Mollia

Docela těžké, WW IV, IV+, balvany, průskoky, stupně. Asi v polovině přenášíme ošklivý sifon (nechá se ale vlevo předrncat přes kameny), některá místa jistíme. Konec: v Mollii vlevo pod druhým mostem (do pizzerie).

 

kemp Campertogno  (km 1579)

STŘEDA  4. 7.

Pěšárna údolím Val Vogna k jezeru Lago Bianco pod kopcem Corno Bianco.

 

kemp Campertogno  (km 1613)

 

            ČTVRTEK  5. 7.     

Přejezd do údolí Toce. Anza je bohužel suchá – voda je odváděna novým jezem a vrací se zpět až v Piedimuleře kousek před ústím do Toce.

 

    TOCE                  17 km                                    

Megolo Tongo ® most u ústí Strony

Začátek: z vesničky Megolo Tongo vede cesta pod dálniční most a k vodě – nasedáme na kanále, kterým odtéká voda z elektrány a po několika stech metrech se spojuje s Toce. Řeka je zde široká, hodně vody, pěkně teče, mírné peřejky na štěrkových lavicích WW I, pohlednicová panoramata. Pod mostem u Cuzzago je ošklivý jez – přenášíme vlevo (i zde by se nechalo nocovat). I dále řeka hezky teče, ke konci se ale obtížnost snižuje na WW 0. Končíme u mostu hlavní silnice Verbania-Omegna u ústí Strony (na levém břehu), problém s nalezením místa pro výstup z vody a příjezd aut.

 

kemp Campertogno  (km 1836)

 

            PÁTEK  6. 7.

09:30  odjezd z Campertogna a přejezd k jezeru Garda (Somma, Lombardo, Milano, Verona, Rovereto)

15:00  Arco, kemp ZOO (km 2186)

Navečer ještě jdeme krátkou ferratu na kopec Colodri. Nástup je u druhého kempu blíž městu a koupaliště. Ferrata je lehká, ale pěkná. Jdeme až k vrcholovému kříži vrchu Colodri. Zpět se vracíme opět po ferratě (je možné také sejít na druhou stranu kopce a vrátit se přes městečko). Celkem necelé 2 hodiny.

 

            SOBOTA  7. 7.        

 

    TORRENTE ALBOLA „JACUZZI“

Skvělý kaňonink "jako z učebnice". Délka cca 500 m, převýšení 125 m.

Příjezd – z Rivy směrem Val di Ledro, za vesnicí v ostré pravé zatáčce odbočka doleva. Hned za křižovatkou je na této odbočce most přes Albolu. Zde zaparkovat auto (což je docela problém). Odtud pěšky po asfaltce po levém břehu až k zařízení elektrárny. Zde se přejde na pravý břeh a po schodech se dojde ke strmé pěšince se žebříkem a jistícím lanem a tou ke sloupu el. vedení. Od sloupu cestička stoupá dál (odbočka dolů k vodě vede ke konci kaňonu, tou se budeme vracet) s několika zajištěnými úseky ke druhému sloupu. Odtud pokračuje už po rovině do lesa až se dostane k vodě (soutok dvou potoků). Zde se začíná, cesta od auta trvá asi 30 minut. Následuje velmi hodnotný kaňon se čtrnácti slaňovacími místy (dvě skáčeme a jedno je pěkná skluzavka), poslední dva vodopády jsou téměř dvacetimetrové. Vlastní prostup kaňonem nám trval tři hodiny – bylo nás sice hodně (9), ale šli jsme rychle, protože jsme měli dvě lana. Kousek pod závěrečnými vodopády je přes potok železná lávka (na levém břehu soška madony). Od lávky se po cestičce na pravém břehu dostaneme k prvnímu sloupu el. vedení (viz popis přístupu). Cesta zpět trvá asi deset minut. Kaňon je velmi dobře zajištěn. Nutné je odpovídající vybavení a rezervní lano!

 

16:00  odjezd z Rivy  (km 2212) přes Brenner, Innsbruck a St. Johann do Loferu

19:30  kemp v Loferu   (km 2541)

 

            NEDĚLE  8. 7.

 

    SAALACH              15 km

Au ® Fronau

> Unterjettenberg 65 cm

Rakouská klasika, velmi příjemné svezení, vody dost.

 

14:00  odjezd z Fronau (km 2604)

16:30  hranice Dolní Dvořiště (km 2820)

22:00  HK - loděnice (km 3084)

 

 

            SUMMARY

na vodě:             9 řek, 101 km

autem:                 3084 km


 FOTOALBUM      JAK TO VIDĚL MATĚJ

NEJVĚTŠÍ ZÁŽITEK BÁRY A TOMÁŠE