FOTOALBUM      JAK TO VIDĚL JERRY     MAPA


TURECKO

27. 5. - 7. 6. 2006

            SOBOTA  27. 5.

20:20  odlet z Prahy-Ruzyně

24:00  přílet Bodrum (čas v Turecku posunutý o 1 hod)

 

            NEDĚLĚ  28. 5.

01:00  odjezd z letiště v Bodrumu (km 0), šofér Ilker i auto s vlekem super! (120,- Euro na den + nafta + jídlo pro řidiče)

Nad ránem příjezd do vesničky Akköprü, základna raftové společnosti Alternatif, od které máme půjčené auto.    (166)

Ráno doplácíme auto, s šéfem Vedatem dolaďujeme poslední detaily programu a vyrážíme na řeku Dalaman.

 

            DALAMAN ÇAYI          13 km            

Narli - Akköprü        

Začínáme pod vesničkou Narli mezi malou přehradou a mostem. Příjezd je po velmi špatné silnici a orientačně dost náročný (cesta nevede podél vody, ale objíždí kopec), proto je asi nejlépe domluvit si odvoz u některé z mnoha raftových agentur v Akköprü. Vodočet vlevo pod nasedacím mostem 40 cm (stav je závislý na pouštění přehrady, přehrada ale není velká, tak vodu na dlouho nezadrží).

Řeka protéká opuštěným kaňonem, skvělá WW III, několik míst těžších (WW IV), po prohlídce sjízdných. Končíme u mostu Akköprü.

(Kousek pod mostem je postavena nová vysoká přehradní hráz. Jak velká část kaňonu bude zaplavena po napuštění přehrady, kdo ví … Do moře by dojet nešlo, před ústím je Dalaman bez vody.)

 

16:00  odjezd (239), v městečku Ortaca vybíráme peníze z bankomatu a nakupujeme (i v neděli je otevřeno).

            Přejezd na Chimaeru – vnitrozemím (po pobřeží je moc klikatá silnice) na Antalyi přes Seki, Elmalı a Finike.

23:00  přijíždíme do Olymposu, v hospodě domlouváme přespání (kamarád Vedata) a pak se jedeme podívat na věčné                  plameny  Chimaera (2,25 YTL/člověk; 1 YTL @ 15 Kč)

00:30  vracíme se do „spací“ hospody (574)

 

            PONDĚLÍ  29. 5.

Přejezd na Köprü Çayı, cestou v Antalyi výměna peněz a nákup v supermarketu.

 

            KÖPRÜ ÇAYI           13 km             3 hod

kaňon Köprülü - raftařské základny        

Standardní začátek je u starého kamenného mostu Oluk na konci kaňonu Köprülü (buď hned pod mostem schody na pravém břehu k vodě, nebo cca 300 m pod mostem na levém břehu raftařské základny). My si však chceme sjet alespoň kousek kaňonu, tak pokračujeme po silnici na levém břehu (směr Çaltepe), po asi dvou zatáčkách je vlevo sjezd k mostku přes levostranný přítok kaňonu. Přítokem lze sejít do kaňonu (za velké vody je přítok WW V, jinak kaňoning s lodí). Sjíždíme asi 1 km kaňonu Köprülü – nádherný kaňon, WW III-I, vyvěračky, … Od mostu Oluk široká řeka ve štěrkovém korytě, WW I-II, velké vlny, čistá voda. Končíme u jedné z mnoha raftařských základen před mostem (při příjezdu odbočka na Selge před Beşkonakem), u kterého je poslední možnost výstupu před dalším obtížným kaňonem.

 

16:00  odjezd (767), zpět k pobřeží, Manavgat, Akseki, Seydişehir (silnice na Konyu vede jinudy než hlavní v mapě), kebab            v hospodě, Konya, večírek v autě cestou.

01:30  spíme u benzínky před Karapınarem, (1093)  

 

            ÚTERÝ  30. 5.

08:30  odjezd od benzínky. Za Karapınarem zastavujeme u jezera Meke – voda slaná jako v Mrtvém moři, jezero je v kráteru bývalé sopky. Pokračujeme na Emirgazi a ve vesnici Belkaya kupujeme koberce a jdeme se podívat do místní školy. V 12:30 pokračujeme dál přes Aksaray a silnicí kolem údolí Ilhara do Derinkuyu. Prohlídka podzemního města (10,- YTL/osoba a 20,- Euro průvodce na skupinu, průvodce se však vyplatí), místní oslava. Potom přejíždíme k hradu Üçhisar a odtud jdeme pěšky Údolím holubů do Göreme (cestou obcházíme sesutou cestu, celkem cca 2 hod), kde na nás čeká Ilker. Spíme kousek za Göreme na place, kde startují balony.  (1405)

 

            STŘEDA  31. 5.

05:00  budí nás balony. Jedeme do Çavuşinu a z Old village jdeme pěšky Růžovým a Červeným údolím a Údolím mečů do Göreme. Pohledy, místní hospůdka v jeskyni. V jedenáct odjíždíme, cestou se zastavujeme na „houby“ Paşabağı. Dál přes Ürgüp směr Kayseri, do Develi. Z Develi vyjíždíme do sedla pod Erciyes Dağı a na asi 2 hod jdeme k horním stanicím lyžařských vleků (svezli by nás i lanovkou, ale jdeme pěšky).

18:00            přejezd na řeku Zamantı Irmağı přes Yahyalı, Dikme a Yeşilköy k vodopádu Kapuzbaşı (od vysedacího mostu ještě asi 7 km po velmi špatné cestě, jinak je celá silnice z Yahyalı asfaltová, jen druhá polovina u řeky je štěrk).

21:00  U vodopádu problém najít místo na spaní, tak nakonec spíme v kempu (7,- YTL/osoba).   (1663)

           

            ČTVRTEK  1. 6.

Ráno prohlížíme vodopád Kapuzbaşı a pak vyrážíme na řeku.

 

            ZAMANTI IRMAĞI       15 km                       

Yeşilköy - most k vodopádu Kapuzbaşı

Začínáme pod Yeşilköy, jakmile silnice sjede k vodě (potom až k vysedacímu mostu jde silnice většinou po levém břehu podél řeky).  Začátek WW I-II. Ze silnice se zdálo, že bude vody skoro málo, ale jde to. Vody navíc postupně přibývá z několika vyvěraček. Vodočet asi v polovině úseku na levém břehu 140 cm. Po několika km těžké místo (WW V, je vidět ze silnice, dlouhé přenášení vpravo, za velké vody může být zastavení před tímto místem obtížné). Potom WW II, III, jedno místo (před lávkou) WW IV (prohlížíme). Končíme u mostu k vodopádu Kapuzbaşı. Hned za mostem je velmi obtížné místo. Dále následuje úsek WW V, 3 dny, bez možnosti přístupu.

 

15:00  odjezd zpět přes Dikme (chceme jet na východ na Kozan na Adanu, ale dle místních tam není asfalt), Yahyalı, Niğde, Tarsus, Mersin, Erdemli, Silifke. Hledáme místo na spaní na pláži, ale vyhání nás jandarma a posílá nás spát na městskou pláž blízkého městečka.

00:30  spaní na městské pláži v Taşucu. (2143)

 

            PÁTEK  2. 6.

            GÖKSU NEHRI         14 km            3 hod

most na Zeyne - Kargicak

Začínáme u mostu na silnici, která odbočuje na Zeyne a Gülnar z hlavní silnice č.715 vedoucí údolím Göksu po levém břehu. Začátek několik km nezajímavá ZW – WW I v polích. Potom řeka vtéká do hlubokého kaňonu. Na začátku kaňonu velké balvany v řece, nepřehledné zablokování, ale voda mezi skalními bloky jenom volně proudí, WW II. Závěr kaňonu opět lehčí. Končíme u mostu pod vesničkou Kargicak (odbočka do ještě menší vesničky na druhé straně údolí).

Bylo by možné pokračovat ještě 13 km k mostu v Degirmendere – stále hluboký kaňon, ale už jen turistika ZW, WW I, případně ještě dalších 8 km k mostu hlavní silnice č.715, pořád kaňon a lehká voda.

 

Přejezd na Anamur – po pobřeží (silnice je samá zatáčka, přejezd dlouho trvá) a z města Anamur směr Ermenek. V 19:00 jsme u mostu Alaköprü, kde budeme zítra končit vodu. Abychom dojeli na nástupní místo, musíme se vrátit od mostu zpět a po cca 2 km je odbočka na restauraci Sevgi su parki (pravý břeh, proti proudu, asfalt). Silnice vede daleko od vody a přiblíží se k řece právě až u restaurace Sevgi, kde večeříme pstruhy a spíme na poduškách pod střechou. (2423)

 

            SOBOTA  3. 6.

            ANAMUR(DRAGON) ÇAYI    12 km            3 hod 

ústí potoka Kiliç - most Alaköprü

Od restaurace Sevgi vyjíždíme autem ještě několik km proti proudu řeky. Silnice se trochu vzdálí od vody a jakmile se opět vrátí k řece, přejíždí malý potok ústící zprava do Anamuru. To by měl být Kiliç a tam začínáme. Řeka má krásně čistou, ale studenou vodu. Nádherná WW II, III (někde možná i fous těžší), občas nízké soutěsky, paráda. Končíme u mostu Alaköprü.

Bylo by možné začít ještě o cca 4 km výš u mostu, kde silnice přechází z pravého na levý břeh (směr Sugözü) – dle různých popisů WW IV nebo V.

           

Přejíždíme do Alanye (po pobřeží, silnice opět klikatá a pomalá, až z Gazipaşa to je lepší).

 

            DIM ÇAYI             6 km  

restaurace - moře

Příjezd z Alanye, za mostem přes Dım uhýbáme doprava a jedeme proti proudu řeky (pravý břeh) až k restauracím s terasami přes celou řeku. Pod nimi začínáme. Začátek (asi 1 km) WW II, balvanité prahy a stupně. Dál WW I, čistá voda, řeka stále pěkně teče až do moře. (Tam problém – u pláží se nesmí parkovat.)

Nejhezčí část Dımu je právě zaplavována novou přehradou (hráz je kousek nad restauracemi, co jsme začínali). Zbývá jen úsek nad přehradou, tam je ale problém s přístupem.

 

Navečer přejíždíme do Alarahanu a spíme v poslední hospůdce pod pevností. (2640)

 

NEDĚLE  4. 6.        

Ráno výlet na pevnost Alarahan.

11:00  odjezd na horní Alaru – zpět na pobřeží, v Konaklı odbočujeme na Güzelbağ a Gündoğmuş (cesta přes hory a doly, dlouhá, pomalá, únavná). Z Gündoğmuş (možný příjezd i ze silnice od pobřeží na Konyu) směrem na Köprülü, po cca 18 km se přijede k Alaře. Zde někde se musí najít místo na ukončení plavby po horním úseku. (Doporučovaný konec je u dřevěného mostu a přítoku zprava, ale cesta k němu není sjízdná pro auta a pro nesení lodí je dost dlouhá. Končíme proto kousek před mostem, lodě je možné vynést lesem k silnici, kde je i místo na parkování.) Pokračujeme dál proti proudu řeky až k mostu (po cca 6 km) směr Köprülü, u mostu je pár baráčků. Tam dáváme na vodu. (Vodopády-vyvěračky, ze kterých Alara pramení jsou sice již jen asi 0,5 km výše proti proudu, ale už to časově nestíháme.)

Horní Alara je vzhledem k zdlouhavému příjezdu záležitost na celý den!

           

            ALARA ÇAYI, horní    6 km                                      

Čistá voda, pěkná říčka WW II, III (III+), jedno místo prohlížíme. Něco mezi Sočou a Koritnicí.

(Následující úsek k mostu Kemer je velmi obtížný.)

 

Přejíždíme zpět přes Gündoğmuş k mostu Kemer (most na silnici mezi Güzelbağem a Gündoğmuşem), odkud budeme zítra ráno začínat spodní úsek. Spíme u mostu. (2795)

 

            PONDĚLÍ  5. 6.

            ALARA ÇAYI           35 km            8,5 hod

most Kemer - pevnost Alarahan

Na vodu dáváme po sedmé ráno. Vodočet několik set metrů za mostem na levém břehu 120 cm. Začátek WW III-IV, jedno místo prohlížíme a kousek dál přenášíme (po cestě vlevo, namáhavé) čerstvý sesuv zprava s následujícím zablokovaným úsekem (celé tak WW V, zablokovaný úsek by asi šel). Řeka začíná protékat nízkými soutěskami. Najednou voda přestane téct, volej – nadržení je způsobené novým sesuvem zleva. Přenášíme vlevo a nasedáme v závěru závalu ještě mezi kameny – dost obtížné. Dále pokračují soutěsky. V úseku asi 0,5 km padají z pravé strany údolí tři vodopády. První dva jsou široké a téměř suché, poslední je úzký, vysoký a padá opravdu až ze samé hrany údolí skoro až do řeky. Za ním je třeba co nejdříve zastavit vlevo a z cesty (od mostu Kemer vede až sem po levém břehu lesní cesta) prohlédnout následujících cca 500 m – soutěska začíná být hlubší a zužuje se, klíčové místo je zúžení na asi 1 m, kterým protéká celá řeka a asi metrovým skokem (za naší vody) padá do následujícího bazénku. Toto místo je popisováno jako nesjízdné. My jsme ho sjeli (sice 2 plaváčci, ale jinak bez problémů). V každém případě je nutné předem prohlédnout, alespoň kvůli nebezpečí vzpříčených stromů v soutěsce. Dále je řeka až ke starému kamennému mostu lehčí, WW I, II. Od mostu (z Güzelbağu sem vede špatná silnice, začínají zde rafty) obtížnost opět stoupá na WW III-IV, jedno místo prohlížíme. Asi 4 km za kamenným mostem je nebezpečné nesjízdné místo, voda protéká ošklivým sifonem – vlevo je velký vracák, bezpodmínečně zastavit a vlevo přenést, alpinstart! Končíme pod pevností Alarahan. V celé Alaře je krásně čistá voda a žijí zde sladkovodní krabi.

 

17:00  odjezd na prohlídku Aspendosu

18:00  prohlídka Aspendosu – jeden z nejzachovalejších amfiteátrů, 10,-YTL/člověk

19:00  odjezd na Antalyi

21:30  Termessos, otevírají nám bránu a spíme v areálu vstupu do národního parku. (3013)

 

            ÚTERÝ  6. 6.

Dopoledne prohlídka ruin starověkého města Termessos, jedněch z nejhezčích, jaké jsme kdy viděli, především díky jejich umístění vysoko v horách. (9,-YTL/člověk)

12:00  odjezd do Pamukkale

16:00  Hierapolis + Pamukkale, 2 hodiny prohlídka, 5,- YTL/člověk

Navečer se vracíme do Denizli na kozu. Za tmy přejíždíme přes Nazilli do Bozdoğan k naší poslední řece Akçay.

23:00  Bozdoğan, spíme na fotbalovém hřišti. (3400)

 

            STŘEDA  7. 6.

AKÇAY            12 km            2 hod

přehrada - Çalimdere

Začínáme v hospodě-piknikovišti kousek pod přehradou Kemer Barajı. Voda je čistá a studená. WW I, občas lehčí nebo těžší. Několik jezů-balvanitých stupňů, všechny sjízdné. Končíme v Çalimdere (příjezd k vodě: ve vesnici je odbočka k rybí restauraci Degirmen).

 

13:00  po usušení vodáckých věcí odjíždíme přes Yatağan na letiště (3433)

15:00 letiště Milas-Bodrum. Než nám to poletí, jedeme se vykoupat do moře (Güvercinlik) a na prohlídku Bodrumu.

20:00  letiště (3643)

24:00  odlet

02:00  letiště Ruzyně

 

            SUMMARY

na vodě:                     8 řek, 126 km

mikrobusem:                 3643 km

 

 

Kilometráže, průvodce, mapy:  

 

            Řeky

DKV Auslandsführer (1995), Südosteuropa – něco málo

KANUMAGAZIN 3/2003 – dobrý popis řek v této oblasti

 

            Mapy

nejlepší mapa Turecka: Türkei, 1:750 000, EUROCART, RV Verlag

Mapu většího měřítka sehnat nelze (jenom pobřeží okolí Antalye 1:150 000, pro vodáky nepoužitelné), ani na místě lepší mapa není.

 

            Internet

www.kajak.at - aktuální popisy řek

www.alternatifoutdoor.com - auto

 


 FOTOALBUM      JAK TO VIDĚL JERRY     MAPA