JAK TO VIDĚL TOMÁŠ


JARNÍ RAKOUSKO

5. - 8. 5. 2006

 

            PÁTEK  5.5.

18:00 odjezd z Hradce, Chrudim, České Budějovice, …  (km 0)

 

            SOBOTA  6.5.

            Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg

02:30  spíme na dálnici na parkovišti u benzínky u Wörglu  (km 561)

08:00  odjezd

 

Celá sobota patří Brandenberger Ache. Nejprve prohlížíme Kaiserklamm, potom jedeme od konce Kaiserklammu k mostu v Rohrbachu. Tiefenbachklamm převážíme auty a pod ním nasedáme opět na vodu. Končíme na soutoku s Innem. Odpoledne ještě pěšky prohlížíme Tiefenbachklamm (tam a zpět cca 1,5 hod).

 

BRANDENBERGER ACHE                                    

konec Kaiserklammu ® most Rohrbach, 5 km

> Mariatal 70 cm

Začínáme na konci Kaiserklammu. Zpočátku pohoda, WW I-II. Vstupní stupeň Pineggklammu přenášíme (zdá se nám to ošklivé), dál bez problémů. Od ústí Steinberger Ache už je vody spousta. Rifflkatarakt jedeme úplně vpravo po skalní plotně a dál následuje parádní WW IV přes Wiesklamm k mostu v Rohrbachu. K mostu se sjede po úzké klikaté silničce od hospody Stegen, je sem ale zákaz vleků.

 

konec Tiefenbachklammu ® ústí do Innu, 8 km

Začínáme u parkoviště než se silnice začne vzdalovat od řeky. Pěkná WW II-III. Hned za zbytky starého jezu následuje místo WW IV Saugraben. Po prohlídce jedeme vlevo, ze břehu to vypadalo horší než to ve skutečnosti bylo. Hned následuje další zablokované místo, po prohlídce jedeme. Až k vodočtu v Mariatalu stále pěkná WW II-III, dál k ústí obtížnost postupně klesá. Končíme na soutoku s Innem (levý břeh).

 

Odpoledne pěší prohlídka Tiefenbachklammu.

18:30  kemp  Maier Schwoich u Kufsteinu, 5,- Euro/člověk/noc  (km 681)

 

            NEDĚLE  7.5.   

 

BRIXENTALER ACHE                 7 km 

Hopfgarten ® Bruckhäusl

Začínáme v Hopfgartenu u mostu odbočky na Kelchsau kousek pod ústím Kelchsauer Ache. Velmi pěkná WW II, hodně vody. Asi po jednom kilometru přenášíme vlevo jez, další jez (vysoký - dle DKV 10 m!) pod hradem Itter přenášíme vpravo (při velké vodě prohlédnout předem ze silnice možnost zastavení nad jezem!). Končíme v Bruckhäuslu u mostu (vlevo nádraží, na pravém břehu hned u mostu parkoviště).

 

WEISSACH                         1 km 

soutěska

Začínáme těsně nad soutěskou (parkoviště u silnice a od statku po polňačce přes louku k vodě). Vody je sice poměrně dost, ale na sjetí Weissachu nad a pod soutěskou by asi bylo málo. V soutěsce je ale vody dost. Obtížnost do WW III, nejdříve je jedna „rozcvičovací“ menší soutěska po které následuje ta velká, úzká a hluboká, nad kterou se klenou starý a nový silniční most. Končíme hned za soutěskou vlevo, po pěšině kolem seníku vynášíme lodě k silnici.

 

Přejíždíme do Německa, Thierseer Ache nemá vodu (Kufstein, Bleyerbrücke 130 cm, Kiefersbach = Thierseer Ache).

 

LEITZACH                         10 km                         

Stauden ® most Wörnsmühl

> Stauden 50 cm

Začínáme ve Stauden u mostu s vodočtem (parkovat se nechá u silničky na pravém břehu nad mostem). Neskutečně čistá voda! Začátek je lehký, WW I(II), spousta sjízdných stupňů a stupínků (pozor, některé podemleté!), asi dva jezy přenášíme. Na poslední cca třetině řeka vtéká do zalesněného údolí a charakter se mění – laškovná WW II(II+).Končíme ve Wörnsmühl nad druhým jezem. (Řeka je stále zajímavá ještě asi 4 km do Leitzachu – viděli jsme z auta, silnice jde kolem vody – tam je ale všechna voda odváděna.)

 

19:00  kemp Wolfsee (mezi Stauden a Fischbachau), 6,- Euro/člověk/noc    (km 840)

 

            PONDĚLÍ  8.5.

 

MANGFALL                          15 km 

Thalham ® Westerham

> Valley 95 cm

> Feldolling 60 cm

Začínáme u mostu pod Thalhamem. Opět jako na Leitzachu nepočítaně stupňů a stupínků všech možných výšek a velikostí (několik jezů přenášíme). Voda opět krásně čistá. Od Weyarnu (dálniční most) začíná „Waldschlucht“, občas velké kameny v řece, stupně zůstávají, pěkné. Končíme na silničce, která vede po levém břehu mezi Altenbuergem a Westerhamem – při příjezdu do Westerhamu od Weyarnu za mostem druhá odbočka vlevo (první je slepá nebo tak něco), silnice se chvíli motá mezi domky na okraji městečka a pak se přiblíží k řece.

 

15:00  odjezd přes Salzburg a Linz   (km 901)

24:00  HK – loděnice    (km 1456)

 

 

            SUMMARY

na vodě:  5 řek, 47 km

autem:  1456 km  


JAK TO VIDĚL TOMÁŠ