JAK TO VIDĚL PUSÍK            FOTOALBUM


RAKOUSKO

1. - 10. 7. 2005

 

            PÁTEK  1. 7.

18:20  odjezd z HK (km 0)

20:00  odjezd po překládání v Chrudimi

 

            SOBOTA  2. 7.

00:15  Dolní Dvořiště, hranice  (km 259)

02:40  spíme pod mostem přes Traun za Ebensee (u Traunsee)  (km 422)

09:00  odjezd

Chceme dát Koppentraun, ale po celonočním dešti má 160 cm, tak přejíždíme na Enži.

 

    TAURACH NORD              10 km    

Untertauren ® ústí do Enns

Začínáme na začátku (orograficky) Untertauernu (hřiště, Freizeitpark) pod Taurachschluchtem. Po deštích je hodně vody. Úzké nepřehledné koryto bez vracáků (jízda ve větší skupině je problém). Ze začátku místa WW III+. U dřevěného mostu po 4 km (zelená cedule „Freizeitpark 4 km“) zastavit (!!!) a přenést X stupeň následující po asi 300 m – dále už není možné zastavit !!! Pod stupněm ještě asi 2 km WW III, II, dál do Enže WW I-II, nad Radstadtem přenášíme stupeň s ošklivým válcem (zastavení nad jezem bez problémů)

 

    ENNS                      15 km    

ústí Taurachu ® Schladming

Pokračujeme po sjezdu Taurachu. Podjíždíme most, kde se obvykle nasedá (pískovna asi 3 km pod Radstadtem, ze silnice cedule na „DEISL – BETON“). Do Mandlingu bez obtíží, ale odtud to začíná. Při naší velké vodě (po deštích) vodnatá WW II, III, velké vlny, silný tah vody. Končíme u lyžařských vleků asi v polovině mezi Mandlingem a Schladmingem (voda je však pěkná až do Schladmingu, zde ale pozor na nebezpečný Abfall – viz DKV).

 

Přes průsmyk Obertauern přejíždíme do Tamswegu. Cestou se ještě stavujeme na prohlídku Taurachschluchtu (zdarma) nad místem našeho nasedání (WW V-VI, pro experty a sebevrahy). Spíme v kempu Waldcamping v Tamswegu na břehu Taurachu (5,- EUR člověk+stan+auto/noc).   (km 624)

 

            NEDĚLE  3. 7.        

 

    WEISSPRIACH              4 km                                              

Bruggarn ® ústí do Taurachu

Obecně (i pro Taurach a Mur) je po deštích vody hodně, i když už trochu opadla (vodu by měl i horní Taurach). Weisspriach byla dobrá volba, je z přítoků Taurachu asi nejlepší. Menší říčka (nebo potok), 1 jez po prohlídce bez problémů sjízdný.

 

    TAURACH SÜD                      7 km                                              

ústí Weisspriachu ® ústí do Muru (Tamsweg)

Spousta stupňů – šikmé, jenom vlny, v pohodě sjízdné. Sjízdný (po prohlídce) je i vysoký stupňový jez na začátku Tamswegu, středem jedeme i kamenný zához pod kempem.

 

    MUR                      12 km                                            

ústí Taurachu (Tamsweg) ® Predlitz

klasika

 

Odpoledne jdeme na pěšárnu – z průsmyku Obertauern zdoláváme 2350 m vysokou Seekar Spitze, pěkné rozhledy na celé Alpy.

 

kemp Tamsweg   (km 739)

 

PONDĚLÍ  4. 7.       

    LIESER                    2 km                                          

Lieserbrücke ® „Zielturm“

> Fasan  135 cm

Vody máme minimum, tak jedeme jen vlastní Lieserschlucht se slalomkou (výš by to šlo sjet také, ale přijde nám to jako zbytečné drbání). Nasedáme v Lieserbrücke u dětského hřiště (popis paddeln.at). Za chvíli přitéká před mostem přítok Seebach a vody je dost. Za našeho malého stavu je obtížnost Lieserschluchtu WW III, charakterem něco mezi Sočou a Jizerou. Za dobré vody musí být Lieser skvělá záležitost!

 

    DRAU                      12 km                                        

Lienz ® Nikolsdorf

> Lienz (Isel)  270 cm (nižší střední voda)

Začínáme v Lienzu u supermarketu. Vlnky, rychlý proud, pěkné počasí, pohlednicová panoramata, pohoda …

 

Spíme v Lienzu v kempu Seewiese u Tristachersee (km 903)

(7,- EUR člověk+stan+auto/noc, odporně luxusní)

 

ÚTERÝ  5. 7.

Po celonočním dešti má Isel povodeň, tak měníme program a přejíždíme na Möll. Stihneme sice už jen dolní úsek, ale i ten má parádní vodu a přejíždět někam jinam se stejně v zimě a dešti už nikomu nechce.

    

    MÖLL                       20 km                                        

Ausserfragant ® Kolbnitz

Rakouská klasika, po deštích ale mimořádně vodnatá.

 

Lienz, kemp Seewiese   (km 1070)

 

            STŘEDA  6. 7.       

Po neskutečně ošklivém počasí včera je ráno obloha vymetená, tak hurá na pěšárnu! Autem vyjíždíme k chatě Lienzer-Dolomiten-Hütte (placená cesta, 6,50 EURO za auto). Z parkoviště vyrážíme po cestě Rudi-Eller-Weg (částečně po souběžné ferratě přes Zellinscharte – sedáky vhodné, ale v pohodě) na chatu Karlsbader Hütte. Odtud ferratou Ari-Schübel-Weg (je zde výběr z více horolezeckých cest, ferrat i lehčích turistických výstupů na okolní kopce) na vrchol Grosse Sandspitze, 2770 m n.m. Na cestě je několik zajištěných obtížnějších míst, nejtěžší je na začátku výstupu na vlastní vrchol ze sedla mezi Kleine a Grosse Sandspitze. Z vrcholu Sandspitze ferrata pokračuje dál po „hřebeni“ směrem přes Laserzkopf a Rotter Turm na Laserzwand (to v žádném průvodci nebylo), takže se přímo nabízí přespat na chatě a udělat „okružní“ ferratu, byl by na to potřeba celý den. Zpět na Karlsbader Hütte sestupujeme po stejné cestě a potom po zásobovací silnici k chatě Lienzer-Dolomiten-Hütte a k autu (1 hod). Celkem 9,5 hod (bylo nás ale hodně, tak jsme se dost zdržovali).

 

Lienz, kemp Seewiese   (km 1083)

 

            ČTVRTEK  7. 7.

 

    VALENTINBACH – MAUTHNER KLAMM        4 km           

Na programu je kaňoning soutěskou Mauthner Klamm na potoce Valentinbach.

Příjezd: přes Kötschach-Mauthen směrem na Plöckenpass, na konci městečka po směrovkách „Waldbad“ a „Mauthner Klamm“ k parkovišti (zdarma) u koupaliště. Zde se končí. K nástupu do soutěsky je třeba jet po silnici na Plöckenpass až k hospodě Eder (po pravé straně) a od hospody ještě asi 0,5 km až se po levé straně objeví malé štěrkové parkoviště asi pro tři auta se směrovkou „Mauthen – Römerweg“. Odtud je to dolů k potoku asi 5 minut.

Vybavení: oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 30 m lano na skupinu.

Popis: různě vysoké skoky, skluzavky a slanění (do 8 m). Pro slanění jsou nad vodopády vždy nýty (většinou dva). S výhodou lze využít nově zajištěné ferraty a předem prozkoumat hloubku vody pod vodopády. Ke konci se potok sevře mezi až 150 m vysoké kolmé skalní stěny, zde několik plavacích úseků. Na konci se vystoupí na lávky turistické cesty, která vede závěrem soutěsky, a po ní se dojde k parkovišti u koupaliště.

Čas: vlastní kaňoning cca 3 hod (podle počtu lidí ve skupině) + asi 30 minut po turistické cestě k parkovišti.

Ferrata: kaňonem lze projít – oběma směry – i po nově zajištěné ferratě. Je však třeba počítat s tím, že ferrata je místy vedena velmi odvážně a skály jsou mokré a „osmrkané“ i v nejparnějším létě, takže je velmi těžká. Navíc cesta velmi často prochází vodou. Nezbytné je proto patřičné vybavení – sedák, ferratový set, helma.

 

Lienz, kemp Seewiese   (km 1165)

 

            PÁTEK  8. 7.          

 

    DEFEREGGENBACH                 5 km                                          

Bruggen ® tunel

> Hopfgarten  65 cm

Máme hodně vody po nočním dešti, tak začínáme až pod úsekem WW IV+, který je pod St. Jakob (ze silnice to zas tak hrozně nevypadá, ale celé je to velmi z kopce a prakticky bez jediného vracáku. Pokud by byla odpočinková místa, nechalo by se o sjetí uvažovat. Budeme si však muset počkat na nižší vodu.) Zato z Bruggenu, kde nastupujeme, je voda ideální (za menší vody by to bylo lehce kamenité). Široká řeka, WW III, postupně obtížnost klesá. Ani se nenadějeme a jsme u mostu před tunelem, kde končíme. Pod tunelem následují úseky typu „masomlejn“ WW V-VI.

 

    ISEL                           20 km                                        

Huben ® Lienz (supermarket)

> Lienz  285 cm

Ledovcová klasika. Máme pěknou vodu, tak první 3 km k ústí Kalserbachu jsou opravdu lahůdkou – nekonečné vlny, ale v pohodě, WW III. Dál obtížnost pomalu klesá. Končíme v Lienzu u supermarketu pod závěrečnou „vlnkou“.

 

Odpoledne ještě stíháme prohlídku soutěsky Galitzenklamm, otevřeno do šesti večer, vstupné 3,- EURO/osoba.

 

Lienz, kemp Seewiese   (km 1276)

 

            SOBOTA  9. 7.

 

    MÖLL                           13 km                                                    

Karss ® Winklern

> u vysedacího mostu nad Winklernem   125 cm

Začínáme nad Döllachem pod posledním stupněm (vpravo je elektrárna) u odbočky na Karss. Vody je rozumné minimum, cestou jí však stále přibývá z mnoha přítoků. Začátek je WW III, postupně obtížnost klesá na WW II. Řeka je stále pěkná, vhodná pro trénink „slabších kusů“. Končíme u betonového mostu s dřevěným zábradlím nad Winklernem.

 

Přejíždíme do Mallnitzu a odtud vláčkem (15,- EURO/auto) do údolí Gasteiner Ache.

 

    GASTEINER ACHE                 10 km                                                    

Harbach ® tunel

Vody je hodně moc. Celá řeka je zregulovaná, takže jde o rovnou „dálnici“ s rychle tekoucí hladkou vodou. Posledních asi 300 m jsou pěkné velké vlny. Končíme ještě před malým tunelem se zříceninou, špatné parkování. 

 

Spíme v kempu na kraji St. Johanu, poměrně levný   (km 1404)

 

            NEDĚLE  10. 7.

 

SALZACH                        12 km 

žst. Eschenau ® Schwarzach

klasika, dost vody (> u výstup. místa 125 cm)  

 

11:30  odjezd na Salzburg   (km 1437)

15:00-15:45 Dolní Dvořiště, hranice  (km 1692)

19:15  překládání v Chrudimi

20:15  HK – loděnice    (km 1949)

 

 

 

            SUMMARY

řeky na lodi:               12 řek, 142 km

řeky pěšky:             1 řeka, 4 km, 3 hod

pěšky:                        2770 m n.m.

autem:                        1949 km

 


JAK TO VIDĚL PUSÍK            FOTOALBUM